Materiały budowlane — Masz w planach budowę domu.

Dom marzy Ci się już od jakiegoś czasu i jesteś w fazie przygotowywania się do zamawiania projektu, wybierania go z katalogu, a może masz już gotowy projekt i teraz zastanawiasz się, gdzie najtaniej można dostać materiały potrzebne do budowy domu? Gdzie kupować, aby dostać wszystko tanio, ale nie zawieść się na jakości materiałów budowlanych? Podobnie jak w przypadku większości innych zakupów, zawsze dobrze jest się rozejrzeć wśród różnych ofert, które są nam proponowane. To, że na gazetce reklamowej jest napisane tanio, nie oznacza, że tak jest naprawdę, a już na pewno nie oznacza, że jest najtaniej.

Dom nie jest czymś, na czym chcemy oszczędzać na siłę, ale nie chcemy też wydawać pieniędzy niepotrzebnie. Na dom jesteśmy w stanie wydać wiele, ale nie chcemy przepłacać. Niezależnie od tego, o jakie materiały potrzebne do budowy domu nam w danym momencie chodzi, czy to będą materiały na ściany, czy na dachy, gdzie kupić tanio najprościej będzie nam się dowiedzieć, porównując ze sobą kilka różnych ofert, ale robiąc to z głową. Załóżmy, że zastanawiamy się gdzie kupić cegły, które będą stanowiły podstawę budowy ściany.

Możemy przygotować sobie zestawienie sklepów, w których wybrany, preferowany przez nas materiał jest dostępny i porównać, gdzie jest tanio i gdzie warto ten materiał kupić. Ale nie znaczy to, że wszystko inne w tym sklepie też będzie tańsze niż w innych, a już na pewno najtańsze. Ceny porównujemy z głową, nie szalejąc przy każdym grosiku zaoszczędzonym na metrze kwadratowym, kiedy rozejrzymy się trochę po sklepach, z materiałami budowlanymi na dom na pewno sami szybko dojdziemy do tego, gdzie kupić to czego nam trzeba.

Fundamenty (jaki beton, jaki koszt, jak wykonać, jak zrobić, jak głęboko, kopanie,z bloczków, cennik, robocizna, dom jednorodzinny)

Fundamenty stanowią podstawę naszego domu nie tylko dlatego, że są wylewką pod ściany. Fundamenty, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, pełnią bardzo istotną funkcję podpór pod ściany, słupy, a często dodatkowo stanowią przeponę lub ruszt, który utrzymuje konstrukcję nośną domku w ryzach. Jaki beton wybieramy do budowy fundamentów, jak głęboko fundament będzie posadowiony, nie zależy więc od naszego gustu, czy chęci zaoszczędzenia. Fundamenty projektowane są przez inżyniera budownictwa, który ocenia nie tylko ciężar samej konstrukcji domu, ale wiele innych czynników, na przykład: szkody górnicze, warunki geo-techniczne, warunki geologiczne.

Na przykład w przypadku terenów obciążonych szkodami górniczymi, fundament z bloczków często nie wchodzi w grę. Musimy liczyć się z tym, że to jaki koszt będzie się wiązał z fundamentem, to także robocizna, której cennik zależy od rodzaju fundamentów, czyli posadowienia naszego domu. Jak wykonać fundament, będzie dokładnie określone w projekcie, to znaczy jak głęboko będzie musiało nastąpić kopanie, na jakim poziomie będą miały się znaleźć fundamenty, jaki beton, o jakiej wytrzymałości trzeba będzie zastosować.

W przypadku fundamentów z bloczków, w kosztorysie, jeśli go posiadamy, zapisane będzie, ile należy ich zamówić objętościowo. Cennik zarówno materiałów budowlanych jak i robocizna jest zmienny, w zależności od gatunku materiałów oraz rodzaju i trudności prac, nie da się zatem dokładnie opowiedzieć, jaka jest recepta na fundament betonowy czy z bloczków, ani dokładnie oszacować bez danych, jaki koszt się z tym wiąże, nawet jeśli chodzi o mały dom jednorodzinny.