Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Budowa domu jednorodzinnego — nie daj się nabrać!

(tanio, szybko, pod klucz, pozwolenia, porady, krok po kroku, od podstaw, stan surowy, ceny,koszty)

Kiedy analizujemy od podstaw, jakie formalności, pozwolenia i koszty czekają nas, kiedy decydujemy się na budowę domu, czasami możemy się w tym wszystkim pogubić.

Gdy jesteśmy zdecydowani, że na pewno chcemy postawić swój własny domek jednorodzinny, aby nie pogubić się wśród budowlanych zawiłości, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej porady, jak krok po kroku zająć się całym przedsięwzięciem i od podstaw dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby wszystko odbyło się tanio, ale też w miarę szybko.

Wiemy, że proces budowy domku jednorodzinnego nie trwa tyle, co budowa autostrady, ale kiedy do samej budowy od fundamentów po kalenicę, budowy pod klucz, doliczymy jeszcze czas, jaki będziemy musieli poświęcić na zdobycie pozwolenia, do którego trzeba zgromadzić dość sporą dokumentację, często przychodzi nam na myśl, aby po prostu przejrzeć oferty, które zawierają w sobie frazę stan surowy, zamiast budowa domku krok po kroku.

Buduje się wiele domków pod klucz, które później idą na sprzedaż. Ich ceny wcale nie odbiegają mocno od ceny domków, które budujemy krok po kroku, od podstaw, na podstawie projektu. Koszty domków budowanych na zamówienie i tych pod klucz są podobne.

Warto zawsze rozejrzeć się wśród różnych ofert, w końcu na przykład skorzystanie z porady projektanta w biurze, czy osoby zajmującej się deweloperstwem, nie jest dla nas zobowiązujące. Mamy czas na podjęcie decyzji i nie musimy wszystkiego robić szybko.

Porady profesjonalistów mogą pomóc nam podjąć właściwą decyzję, bo w końcu budowa lub zakup domku to często jedna z najważniejszych decyzji naszego życia.

Co tak naprawdę oznacza termin budowa domu pod klucz?

(ceny, koszt, tanio, ile kosztuje, ile trwa, ile czasu, wycena)

Czy pod klucz oznacza, że zamawiamy domek, a potem możemy się do niego wprowadzać, a wszystko jest w środku urządzone? Pod klucz oznacza, że domek jest gotowy do zamieszkania, ale nie jest w środku jeszcze urządzony.

Oczywiście jeżeli koszt skorzystania dodatkowo z usług architekta wnętrz nas nie przeraża, możemy zażyczyć sobie, aby po budowie domu został on urządzony, a dopiero wówczas się do niego wprowadzimy. Trzeba wtedy uzgodnić to z biurem projektowym, które nadzoruje budowę naszego domu. Bo musimy wiedzieć, że kiedy korzystamy z usług projektanta, możemy prosić o to, aby sprawdzał on realizację projektu.

Koszt budowy domu pod klucz, możemy szacować na podstawie ceny zamieszczonej w katalogu, z którego zamawiamy domek. Jeśli to domek zamawiany według naszych indywidualnych wytycznych, nie z katalogu, możemy zamówić kosztorys, który dokładnie powie nam, ile kosztuje zrealizowanie poszczególnych etapów prac. Czasami zdarza się, że zbyt tanio oceniamy ceny budowy domu i zamiast budowy pod klucz, mamy budowę do połowy ścian, ponieważ nie mamy dostępnych środków na kontynuację prac.

Ile czasu będzie trwała budowa, możemy oszacować wtedy, kiedy będzie też dostępna dla nas wycena, a w zasadzie kiedy będziemy znać koszt budowy naszego domu: mamy wtedy pewność, że z pewnych względów finansowych nie będzie trzeba budowy na jakiś czas przerwać.

To ile trwa budowa domu, zależy też od tego, ile kosztuje ten dom. Te dwie rzeczy zawsze się ze sobą łączą.