Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Jak opowiadać dziecku o świętach?

Boże Narodzenie, zwłaszcza dla dziecka, to czas magiczny. O czym opowiadać dziecku przed świętami? Jak opowiadać mu o świętach? Co ciekawego możesz opowiedzieć dziecku na temat Bożego Narodzenia? Jeśli jesteście osobami wierzącymi i obchodzicie te święta jako jedne z najważniejszych dni w roku liturgicznym, opowiedz mu dokładnie historię Jezusa.

Opowiedz mu o Trzech Królach, o tym dlaczego i po co narodził się mały Chrystus. Jeśli nie jesteście osobami wierzącymi, a to święto jest dla Was jedynie pewnego rodzaju tradycją, również opowiedz dziecku historyjkę małego Zbawiciela i o to, o co w niej właściwie chodzi, ale jako legendę. Opowiadaj swojemu maluchowi o tradycjach, jakie od lat goszczą w polskich domach.

Mów o tradycyjnych potrawach, jakie są przygotowywane, o tym dlaczego wybiera się niektóre składniki. Możecie razem nauczyć się kolęd, możecie nauczyć się razem wierszyków o choince. Postaraj się, aby dla Twojego dziecka święta były okresem wyjątkowym, nie tylko czasem czekania na prezenty pod świątecznym drzewkiem.

Możesz spróbować opowiedzieć swojemu dziecku o świętym Mikołaju, o tym, że wierzymy, że to właśnie on podrzuca prezenty. Jeśli dziecko jest małe i wie, że coś tu jest nie tak: bo przecież nie pan z brodą przynosi prezenty, a Ty podkładasz paczuszki pod choinkę, możesz spróbować wyjaśnić mu to w bardzo prosty sposób. Powiedz, że święty Mikołaj nie może pozwolić sobie na to, żeby wszystkim podrzucić prezenty, ponieważ nie ma na to tyle czasu. Dlatego też prosi rodziców, żeby to oni podrzucili coś swoim dzieciakom pod świąteczne drzewko w jego imieniu.

Poza legendą o świętym Mikołaju możesz poszukać w sieci innych świątecznych historyjek. Zawsze warto, jest poszukać inspiracji, w wielu miejscach, aby święta stały się dla Twojego dziecka naprawdę wyjątkowe i aby kiedyś mogło te dni wspominać z radością i rozrzewnieniem.

Pamiętaj, że dla dziecka każda chwila jest bardzo ważna i od Ciebie zależy, w jaki sposób te chwile będzie kiedyś wspominało. To Ty jesteś odpowiedzialna za to, jakie będzie kiedyś miało wspomnienia.

Jak przygotować z dzieckiem prezent?

Przygotowywanie prezentów, zwłaszcza tych, które dajemy sobie na święta Bożego Narodzenia, może być dla Ciebie i Twojego dziecka fajną zabawą. W jaki sposób przygotować razem prezenty i dobrze się przy tym bawić? Przede wszystkim, opowiedz dziecku, dlaczego dajemy sobie prezenty. Opowiedz o tym, że podarunki z różnych okazji, to taki sposób na powiedzenie komuś, że ci na nim zależy. Wybierając w sklepie prezent lub robiąc go samodzielnie, możemy w ten sposób dać komuś coś, czego potrzebuje lub coś, z czego może się ucieszyć. Jeśli chcesz z dzieckiem przygotować dla kogoś prezent, który będzie rękodziełem, pozwól, aby dziecko wykonało swój projekt od początku do końca, z Twoją pomocą oczywiście.

Najpierw zastanówcie się, co to ma być za podarunek. Z czego możecie i chcecie go wykonać. Później poproś dziecko, aby wykonało swój własny szkic podarunku.

Na podstawie tego szkicu, zróbcie razem prezent tak, aby dziecko mogło uczestniczyć w poszczególnych etapach przygotowań. Dla dziecka najważniejsze jest to, że może się wykazać, że może pokazać swoje możliwości, umiejętności. Jeżeli prezent jest kupiony: na przykład nowy krawat dla taty z okazji dnia ojca, możecie spróbować razem go zapakować, używając do tego różnych technik, o których można poczytać na stronach poświęconych rękodziełu, czyli hand craftowi.

Doskonałe opakowania na prezenty można wykonać nawet z gazety czy szarego papieru, a więc niewielkim kosztem. Pozwól, aby dziecko mogło się przy tym wykazać. Zróbcie razem laurkę, karteczkę z życzeniami z danej okazji. Pokaż dziecku, w jaki sposób można wykorzystywać materiały, które pozornie do niczego się nie nadają.

Poczytaj na temat recyklingu, który wykorzystuje się w pracach rękodzielniczych, poczytaj na temat pomysłów, jakie krążą po sieci i zainspiruj swoje dziecko do działania. Z pewnością kiedyś miło będzie wspominać te spędzone razem chwile podczas przygotowywania z Tobą prezentów.

Z pewnością także czegoś się nauczy: cierpliwości, tego, że praca przynosi efekty, że można zrobić coś ciekawego z niczego w zasadzie.