Jak można rozpoznać depresję u osoby otoczenia

Depresję, chorobę która kojarzy nam się ze smutkiem i jesienią, możemy podzielić na trzy główne grupy. Podział stosowany jest ze względu na przyczyny, z jakich dochodzi do objawów depresyjnych. Pierwsza z grup, to tak zwane stany depresyjne.

Depresje psychogenne

Druga, to depresje psychogenne, które związane są z urazami psychicznymi. Trzecia grupa, to depresje które towarzyszą innym chorobom, nazywane depresjami objawowymi. Podczas depresji, obniża się tak zwana aktywność życiowa.

Myślimy wolniej, czujemy, że nasza pamięć staje się coraz bardziej osłabiona. Zaczyna nam doskwierać coraz większa niesprawność intelektualna. Czujemy to wewnętrznie, lub czasem nie, to osoby z zewnątrz widzą, że coś jest z nami nie tak. Nie możemy się na niczym skupić, a rzeczy, które do tej pory wydawały się banalne, nagle stają się ekstremalnie trudnymi przedsięwzięciami. Nie umiemy poradzić sobie z prostymi problemami.

Człowiek, który cierpi na depresję

Człowiek, który cierpi na depresję, z czasem zaczyna wyglądać inaczej. Coraz częściej zaczyna się garbić. Jego ruchy są wolne i ociężałe, nie wykonuje szybkich gestów. Zdarza się, że podczas długiego chorowania na depresję, nawet rysy twarzy stają się zwyczajnie smutniejsze, kąciki oczu i ust opadają ku dołowi.

Osoby cierpiące na depresję

Osoby cierpiące na depresję, często mają zaburzony rytm serca. Czasami owocuje to zaburzeniami czuwania, to znaczy częstymi przebudzeniami w nocy, wczesnym wstawaniem rano. Występuje także sytuacja odwrotna: osoba z depresją ciągle odczuwa potrzebę snu, a mimo nawet dziesięciu godzin spędzonych w łóżku, nadal czuje się niewypoczęta. Pojawiają się różnego rodzaju lęki, obawa o to, co wydarzy się za chwilę, o to co będzie w przyszłości.

Towarzyszą temu często myśli samobójcze, skłonności do samookaleczanie się. Osoby z depresją, cierpią także na zaburzenia jedzenia. Jedzą zdecydowanie więcej niż przed chorobą, lub odczuwają wręcz jadłowstręt.

Natręctwa uporczywe

Zdarzają się natręctwa, na przykład uporczywe odkładanie wszystkiego na miejsce z chorą precyzją lub sprawdzanie wiele razy w czasie dnia, czy drzwi na pewno są zamknięte. Jeśli wydaje Ci się, że obserwujesz u siebie lub u kogoś tego typu objawy, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem.