Photo by Anderson Guerra from Pexels

Klimakterium objawy dieta kiedy się zaczyna

Co to jest klimakterium, kiedy się zaczyna i czy jest się czego obawiać? Klimakterium, to nic innego jak menopauza. To jedna z faz życia kobiety. Kiedy się zaczyna, zależy od naszego organizmu, często wiek w którym pojawia się klimakterium jest taki sam, jak u naszych mam czy babć. Organizm kobiety przestaje produkować jajeczka, a więc kobieta przestaje być płodna.

Jak długo trwa? Nie jest to niestety szybki proces, to znaczy przekwitanie nie przychodzi nagle i bezobjawowo. Jakie są objawy przekwitania, jakie są objawy menopauzy? Kobieta może czuć się osłabiona, ponieważ w jej organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Mogą pojawiać się zmiany nastroju, objawy podobne do tych podczas ciąży, a więc mdłości, dziwne uczucie w okolicach brzucha i tak dalej. Jak rozpoznać klimakterium?

Kobieta przeważnie czuje, że coś zaczyna się dziać z jej organizmem.

Najlepiej wówczas skonsultować się ze specjalistą, a więc ginekologiem, który zleci nam odpowiednie badania, które ocenią poziom hormonów w naszym organizmie. Lekarz zaleci nam ewentualne leki, które sprawiają, że czujemy się lepiej, objawy klimakterium nie są tak wyraźne i uciążliwe. Może także wskazać nam, jak powinna wyglądać nasza dieta, w jakie składniki odżywcza powinna być bogata, a czego ewentualnie powinnyśmy unikać.

Jak długo trwa menopauza, zależy od tego jak znosi ją nasz organizm, a to kwestia indywidualna, podobnie jak to, kiedy się zaczyna u nas faza przekwitania. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, jak sobie radzić z uciążliwymi objawami, lekarz ginekolog na pewno odpowie na wszystkie nasze pytania. Nie ma się co wstydzić, tylko trzeba pójść do lekarza i dokładnie o wszystko wypytać. Klimakterium to naturalna faza życia kobiety.