Za granicę z Polski Photo by Te lensFix from Pexels

Podróż za granicę z Polski — warto to wiedzieć!

Pierwszy lot samolotem jak się przygotować.

Kiedy robimy coś po raz pierwszy w naszym życiu, chcemy przygotować się do tego jak najlepiej z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak to jest latać samolotem, najlepiej będzie jeśli zapoznasz się z tym, co Cię po kolei czeka. Dzięki temu dowiesz się, że stres jest zupełnie niepotrzebny. Jeżeli jednak mimo zapoznania się z procedurą podróżowania samolotem nadal będziesz czuć niepewność, podpowiemy Ci, jak pokonać strach i jak przeżyć swój pierwszy lot. Kiedy kupujemy bilety na lot, niezależnie od tego czy robimy to bezpośrednio na lotnisku, przez Internet, czy robi to za nas biuro podróży, w którym wykupujemy wycieczkę, musimy otrzymać informację o tym, jak wcześniej musimy stawić się na lotnisko.

Zazwyczaj najlepiej jest stawić się na lotnisku około dwóch godziny przed odlotem samolotu, dzięki temu będziemy mogli na spokojnie przejść wszystkie etapy odprawy. Gdy znajdziemy się na miejscu, odnajdujemy nasz terminal i udajemy się do odprawy bagażowej. Kiedy już mamy za sobą odprawę bagażową, udajemy się do odprawy paszportowej. W tym momencie, jeśli towarzyszą nam jakieś osoby, które odprowadzały nas na lotnisko, muszą się one z nami rozstać, dalej idziemy sami. Po przejściu odprawy paszportowej szukamy wejścia do naszego samolotu. Tam już pracownicy lotniska pokierują nas gdzie dokładnie pójść i jak wejść na pokład.

Gdy jesteśmy w samolocie, szukamy naszego siedzenia, oczywiście po numerze z biletu. Przygotowując się, do startu musimy zapiąć pasy, wyłączyć komórkę i inne sprzęty elektroniczne, które posiadamy przy sobie i czekamy na start. Nie jest to więc skomplikowany proces, już teraz wiesz, jak to jest.

A jak pokonać strach przed odlotem? Stres przed podróżą?

Czy w samolocie grozi nam choroba lokomocyjna? Co kiedy podróżujemy z dzieckiem i mamy pewność, że jemu zdarza się, że choroba lokomocyjna uprzykrza podróż nawet autokarem? Podczas lotu może pojawić się u nas choroba lokomocyjna, jednak w takiej samej formie jak w samochodach. Tak więc naprawdę wystarczy zażyć środek, ogólnie dostępny w aptece środek, który zapobiega chorobie lokomocyjnej, by mieć pewność, że ta nie dopadnie nas w samolocie. A jak pokonać strach, mimo że wszystko już wiemy: jak to jest, co zrobić, jak wygląda lot? Najlepiej jest spróbować przekonać samych siebie, że wybieramy się po prostu w standardową podróż i nic dziwnego nas nie czeka. Staramy się zachować spokój i nie myśleć nadmiernie o samym locie. Koncentruj się na kwestiach: odprawa bagażowa, odprawa paszportowa, moje miejsce siedzenia. Myśl o kolejnych prostych etapach, a nie o samym locie w sensie stricte.

Jak sprawdzić biuro podróży.

Masz w planach spędzić wakacje za granicą, chcesz wyjechać w nieznane Ci miejsce i planujesz skorzystać z usług biura podróży. Pojawiają się obawy, czy biuro, z którego mamy zamiar skorzystać to uczciwa firma i czy na przykład tuż przed wyjazdem, za który zapłaciliśmy, nie okaże się, że nigdzie nie pojedziemy. W jaki sposób i co sprawdzić, kiedy planujemy skorzystać z usług biura podróży? Niemalże każdego roku słyszymy o tym, że jakieś biuro podróży upadło, splajtowało, że jego klienci mieli problemy z powrotem do kraju. Nie oznacza to jednak, że musimy z góry nastawiać się do biur turystycznych negatywnie. Na co uważać i co sprawdzić? Przede wszystkim sprawdź, czy biuro, z którego masz zamiar skorzystać, przedstawił marszałkowi województwa umowę ubezpieczenia, gwarancję bankową, albo gwarancję ubezpieczeniową. Każde biuro podróży ma taki obowiązek.

W Polsce funkcjonuje coś takiego jak rejestr biur podróży, w którym możemy sprawdzić przed wyjazdem, czy nasze biuro jest ubezpieczone. Rejestr biur podróży udostępnia dla nas Polska Izba Turystyki oraz wykaz biur, które zgłosiły odpowiednie dokumenty do marszałka danych województw, możemy znaleźć na stronach internetowych naszego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ubezpieczenie biura jest ważne, ponieważ gdy biuro jest ubezpieczone, to nawet w momencie problemów finansowych ubezpieczenie zapewni nam swobodny i bezproblemowy powrót do kraju. Sprawdźmy również przed wyjazdem, czy nasze biuro ma zgodę na to, by wysłać nas w dany rejon świata. Na to także wymagane jest zezwolenie! Więc jeśli na przykład planujesz wyjazd na wakacje do dalekiego egzotycznego kraju, przekonaj się, czy Twoje biuro podróży może wysłać Cię do tego miejsca. Co sprawdzić jeszcze?

Możesz również sprawdzić, czy biuro nie zalega z jakimiś opłatami. Można przekonać się o tym w Urzędzie Skarbowym, ponieważ Urząd ten może udostępnić nam informacje na temat ewentualnych zaległości operatora wycieczki, a więc biura podróży. Jeśli z punktu widzenia formalności wszystko jest w porządku, zgadza się rejestr biur podróży, zgadza się ubezpieczenie, to pozostaje nam jeszcze tylko zasięgnięcie opinii innych. Gdy wybieramy się na wakacje, to z reguły planujemy nasz wyjazd ze sporym wyprzedzeniem, mamy więc czas przejrzeć strony internetowe i fora, wypytać innych, którzy korzystali z usług danego biura. Pamiętajmy jednak, aby weryfikować informacje znalezione w sieci, a najlepiej korzystać ze sprawdzonych, znanych stron, na których opinie znajdziemy o wielu różnych biurach, nie tylko naszym wybranym, które w taki sposób mogłoby robić sobie fałszywą reklamę.

Ubezpieczenie na wakacje KLZ, NNW.

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicą, szczególnie ważne jest dokładne przeanalizowanie kwestii naszego ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczenia na wakacje. Zarówno w momencie, kiedy wyjeżdżamy na własną rękę, jak i wtedy, gdy na wycieczkę czy na wakacje za granicą wysyła nas biuro podróży, powinniśmy być ubezpieczeni. Biuro podróży jest zobowiązane, by podpisać z wybranym przez siebie ubezpieczycielem umowę w zakresie następstw od nieszczęśliwych wypadków, w skrócie NNW, a także umowę w zakresie kosztów leczenia za granicą, w skrócie KLZ. Są narzucone pewne stawki minimalne, a więc wysokość ubezpieczenia, które daje nam w gwarancji biuro podróży, to zazwyczaj właśnie stawka minimalna. Jeśli chcemy ubezpieczyć się dodatkowo, albo po prostu wyjeżdżamy na własną rękę, nie korzystając z usług biura, musimy przede wszystkim wybrać solidnego i rzetelnego ubezpieczyciela.

Gdzie wykupić więc ubezpieczenie, czy można zrobić to online? Ile kosztuje takie ubezpieczenie i co ono pokrywa, jak sprawdzić co obejmuje?

Jak się ubezpieczyć i nie przepłacić, a jednocześnie mieć gwarancję, że umowa, którą podpisaliśmy, w razie nieszczęśliwego zdarzenia pokryje koszty? Gdy wybierzemy i zdecydujemy się, gdzie wykupić ubezpieczenie, to znaczy znajdziemy rzetelną firmę, która proponuje swoim klientom ubezpieczenie na wakacje za granicą, sprawdźmy, co obejmuje proponowane nam ubezpieczenie. Za które ewentualne przykre zdarzenia będzie nam wypłacone odszkodowanie, jakie zdarzenia nie są objęte ubezpieczeniem, co wyszczególnione jest zazwyczaj bardzo precyzyjnie w umowie, oraz jak będą wyglądać procedury w momencie, gdy zdarzy nam się wypadek.

Sprawdźmy również, jakie dokumenty będą konieczne, aby się ubezpieczyć oraz jakie dokumenty będą nam potrzebne podczas wyjazdu, by ubezpieczenie było czynne. Wysokość ubezpieczenia zależy od tego, ile pieniędzy chcemy na nie przeznaczyć. Jak zostało wspomniane na początku, narzucone są pewne stawki minimalne ubezpieczeń, które muszą nam zagwarantować biura podróży wysyłające nas na wakacje za granicą, jednak nie ma takich minimalnych progów gdy wybieramy się za granicę na własną rękę. Ubezpieczenie zdecydowanie jest warte wykupienia, jednak jeśli jednak mimo wszystko nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów w takiej wysokości, pamiętaj, że każda osoba, która ubezpieczona jest w NFZ, ma prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej. Po taką kartę zgłaszamy się do odpowiedniego dla naszego regionu oddziału NFZ.