Zagrożenia na szlaku

Wędrując po górach i nie tylko, bardzo często przemierzamy tereny zalesione, o ile przez las prowadzą szlaki uczęszczane przez ludzi, zagrożenia spadają do minimum, ale co zrobić gdy las gęstnieje, my jesteśmy sami a tu np. nadciąga burza czy rój szerszeni. Idąc przez las możemy także zwyczajnie się zgubić, wtedy też nasza sytuacja staje się nie wesoła. Jeżeli zagubimy się w lesie to najważniejsze jest to by opanować strach, nerwy i nie krążyć w kółko w obrębie tego samego miejsca. Jeżeli w lesie znajdziemy jakiś strumyk warto iść w dół jego brzegiem bo prawie zawsze znajdziemy jakieś życie, możemy też poszukać najwyższego miejsca w okolicy, wspiąć się na wysokie drzewo lub myśliwską ambonę by rozejrzeć się co otacza nas dookoła. W  Polskich lasach największym zagrożeniem są ataki owadów żądlących, podmokłe tereny i pożary. Jak się zachować w trudnych sytuacjach, które mogą nas dopaść na leśnych zastępach? Zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Osy i szerszenie

Spacerując po lasach, trzeba zwracać uwagę na dziury w ziemi, i pod żadnym pozorem nie wkładać w nie patyków, ponieważ bardzo często osy mieszkają w takich podziemnych gniazdach, a rozzłościć jest je bardzo łatwo. Jeżeli nie jesteśmy alergikami to pojedyncze użądlenie nie  jest dla nas groźne a jedynie bolesne, gorzej jeżeli mamy do czynienia z atakiem całego roju os a jeszcze gorzej szerszeni, których jad jest silniejszy.

Jeżeli już zaatakują cię osy lub szerszenie postaraj nie machać się rękoma bo tylko jeszcze bardziej zdenerwujesz owady.

Szerszenie zamieszkują w dziuplach na drzewach, w budkach lęgowych ptaków i np. na domowych strychach – uważaj więc w takich miejscach!

Jeżeli zostaniesz już ukąszony, dobrze jest schłodzić ukoszone miejsce lodem lub specjalnym żelem przeciwhistaminowym, gdy owad ugryzie cie w okolicach ust czy gardła ssij kostki lodu.

Pamiętaj, jeśli jesteś alergikiem zawsze noś przy sobie leki zmniejszające obrzęk oraz adrenalinę do wstrzyknięcie pod skórę, po ataku taki zastrzyk może uratować twoje życie!

Zwierzęta na szlaku

Dziko żyjące zwierzęta boją się i unikają człowieka, jeżeli dzikie zwierze podchodzi do ciebie, łasi się możesz być pewien że jest chore na wściekliznę, nie głaszcz takiego zwierzaka, spokojnie odejdź od niego a gdy już dotrzesz do cywilizacji zawiadom służby leśne o takim przypadku, by mogły podjąć odpowiednie działania. Pamiętaj że wścieklizna to bardzo groźna choroba zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi, chore zwierze zazwyczaj umiera, a człowiek pogryziony przez zarażone wścieklizną zwierze narażony jest na długotrwałe i bolesne leczenie.

W polskich lasach należy uważać na żmije zygzakowatą i tak zwaną żmije miedziankę, obydwie żmije uciekają przed człowiekiem, ale w momencie zagrożenia czy nadepnięcia atakują. Żmije posiadają zęby jadowe które nie są wstanie przebić butów trekingowych, dlatego buty powinny być zawsze za kostkę, to ochroni nas przed jadem żmii. Jeżeli jednak już zostaliśmy ugryzieni przez żmije nie wolno nam stosować opasek uciskowych oraz nie wysysamy jadu. Osobę ugryzioną unieruchamiamy i staramy się schłodzić ranę.

W polskich górach, szczególnie w Tatrach czy w Bieszczadach żyją niedźwiedzie, jeżeli zamierzasz więc biwakować na tym terenie nie trzymaj jedzenia w pobliżu miejsca noclegu a unikniesz wizyty niedźwiedzia nocą. Chodząc po górach gdy napotkasz misia delikatnie się wycofaj nie robiąc gwałtownych ruchów lub jeśli nie zwraca uwagi na ciebie schowaj się za drzewem, za wszelką cenę nie zwracaj na siebie uwagi.

Bardzo głośno jest ostatnimi czasy o małych niepozornych żyjątkach jakimi są kleszcze, są one niebezpieczne ponieważ przenoszą groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu, zawsze noś ze sobą środki odstraszające te owady i spryskaj się nimi przed wyjściem.